Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym – NOWOŚĆ!!!

technikum kształcące w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym przygotowuje uczniów do zdania egzaminu maturalnego z przedmiotów ogólnokształcących na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dające tytuł technika automatyka sterowania ruchem kolejowym. Uczeń tej klasy technikum zostaje przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• montowanie, diagnozowanie, remontowanie i utrzymywanie w sprawności technicznej urządzeń sterowania ruchem kolejowym
  • montowanie i eksploatowanie urządzeń zabezpieczania ruchu kolejowego na przejazdach kolejowych
  • montowanie i utrzymywanie w sprawności technicznej urządzeń łączności przewodowej i bezprzewodowej
  • budowanie i eksploatowanie urządzeń sieci zasilającej systemy sterowania ruchem kolejowym
  • prowadzenie dokumentacji eksploatacyjnej i technicznej urządzeń sterowania ruchem kolejowym

Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym zna podstawowe zasady systemu ERTMS (European Rail Traffic Management System) i jego części składowych oraz ETCS służący do sygnalizacji kolejowej i automatyzacji prowadzenia pociągów.

Trwająca obecnie modernizacja linii kolejowych w Polsce jest ściśle  związana z wprowadzaniem  nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym.  Szybka kolej miejska oraz kolej metropolitalna stwarzają możliwości znalezienia ciekawej pracy. Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym to zawód przyszłości w dobie modernizacji linii kolejowych w Polsce.

Absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym może podejmować pracę w: liniach kolejowych w szczególności w działach związanych z energetyką, automatyką i sterowaniem (np. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.); firmach produkcyjnych wykorzystujących automatykę i sterowanie produkcją, firmach produkujących sprzęt elektroniczny; serwisach i zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektryczne.

Klasa technikum transportu kolejowego to KLASA PATRONACKA – patronat nad klasą sprawuje firma PKP Polskie Linie Kolejowe  S.A, w jednostkach której będą odbywać się wybrane zajęcia. Uczniowie tej klasy będą mieli możliwość otrzymywać stypendium za wyniki w nauce, a po ukończeniu szkoły otrzymać zatrudnienie w firmie PKP Polskie Linie Kolejowe  S.A.